Meksyk to 4 ta pod względem wielkości gospodarka obu Ameryk (po USA, Kanadzie i Brazylii), która rozwija się bardzo stabilnie. Ciągłe napięcia pomiędzy USA i Europą, a Chinami spowodowały przenoszenie przez te kraje swoich fabryk do Meksyku. Obserwując aktualną sytuację na świecie trend ten będzie się pogłębiał powodując dalszy, dynamiczny rozwój tego kraju.
Bogactwo w złoża naturalne daje Meksykowi pierwsze miejsce na świecie jako producentowi srebra, a plasuje w pierwszej 10 tce górników złota, miedzi, ołowiu i cynku. Kraj ten próbuje też zagospodarować swoje złoża litu przejściowego i jest czwartym co do wielkości odbiorcą bezpośrednich inwestycji zagranicznych w górnictwie na świecie. Jako 13 sty największy producent ropy naftowej na świecie, posiada jednocześnie 6 ste co do wielkości techniczne możliwe do wydobycia zasoby gazu łupkowego.
Ze współczynnikiem dzietności nieco powyżej dwojga dzieci na kobietę, Meksyk plasuje się wyżej niż jakikolwiek kraj zachodni i jest drugim najbardziej zaludnionym krajem Ameryki Łacińskiej po Brazylii, z 210 milionami ludzi, znacznie wyprzedzając trzecią Kolumbię z 50 milionami ludzi.
Rozwijająca się stabilna gospodarka, bogacące się społeczeństwo i duża liczba ludności powoduje, że już sami rodowici mieszkańcy stanowią ogromną siłę popytową.
Riwiera Majów to część meksykańskiego Półwyspu Jukatan w stanie Quintana Roo. Na 130 kilometrowym wybrzeżu ciepłego, turkusowego i krystalicznie czystego Morza Karaibskiego oferuje przepiękne białe piaszczyste plaże, ocienione palmami kokosowymi. Oprócz plaż ma tez propozycje dla pasjonatów historii i kultury Majów, niezliczone stanowiska archeologiczne, starożytne miasta, wszystko w zasięgu ręki. Niesamowita ilość cenotów, czyli podziemnych jaskiń z naturalnie czystą wodą w których można się kapać, czy nurkować i z których wiele jest jeszcze nie odkrytych. To właśnie tutaj jest największa na półkuli zachodniej i druga pod względem dlugości na świecie rafa koralowa- raj dla milośników nurkowania. Niesamowita przyroda, bujna dżungla w której występują gatunki chronione (chociażby jaguar, tak znany w starożytnej kulturze Majów) - to wszystko sprawia, ze rejon ten nie ma konkurencji na świecie.
Od lat 70 rząd meksykański inwestuje ogromne środki w rozwój tego regionu i stworzenie najlepszego miejsca do odpoczynku i inwestycji w nieruchomości. Międzynarodowy port lotniczy w Cancun, jest w tej chwili czwartym największym lotniskiem w Ameryce łacińskiej z 18 mln. pasażerów rocznie (głównie turystów). Bliskość Stanów Zjednoczonych i Kanady powoduje , że w szczególności mieszkańcy tych państw upodobali sobie ten region pod kątem odpoczynku i inwestowania. W ostatnim czasie rząd meksykański rozpoczął dwie wielomiliardowe inwestycje, które przyczynią się do niesamowitego rozwoju tego regionu.
Mayan Train - będzie to nowoczesna linia kolejowa o długości ponad 1500 km, przejeżdżająca przez 5 stanów Meksyku, łącząca wszystkie najważniejsze miejscowości i punkty archeologiczne na Płw. Jukatan. Jest to w tej chwili jeden z największych projektów infrastrukturalnych w całym Meksyku o szacowanej wartości 20 mld usd. Inwestycja jest na bardzo zaawansowanym etapie, ponieważ już odbywają się testy pociągów, a pierwszy odcinek ma być oddany już w grudniu 2023 roku.
Międzynarodowe lotnisko w Tulum - ma zostać otwarte w grudniu 2023, wraz z pierwszym odcinkiem Mayan Train. Będzie to międzynarodowy port lotniczy zlokalizowany 20 km od Tulum, z szacunkową liczbą 5-9 mln pasażerów rocznie. Lotnisko to będzie miało bezpośrednie połączenie z wieloma miastami w Meksyku, USA i Kanadzie. Już wiele linii lotniczych zapowiedziało otwarcie połączeń z tym portem lotniczym. Inwestycja ta przyczyni się do dalszego rozwoju Tulum i okolic.
Tor Formuły 1 - W związku z tym, że Meksyk posiada swojego reprezentanta w topowym zespole Formuły 1 (Sergio „Checo” Pérez Mendoza, jeżdżący obecnie dla Red bull Racing), powstał projekt wybudowania toru na którym miało by się odbywać jedno z Grand Prix. Projekt jest już w zaawansowanym punkcie i ma kosztować około 800 mln usd. Przewidywany termin oddania to 2025 rok.
Po pierwsze piękne, białe karaibskie plaże które zawsze będą chronione przez rząd. Strefa przy plaży jest to strefa chroniona i znajdują się przy niej tylko butikowe, ekskluzywne hotele stawiające na ekologiczne rozwiązania i butikowe sklepy. Przykładem, może być chociażby ekologiczny hotel Azulik, gdzie cena za noc poza sezonem zaczyna się od około 500 USD. 48 willi wybudowanych w harmonii z dżunglą Majów, Morzem Karaibskim, który nie używa światła elektrycznego, telewizora i klimatyzacji. Wszystko m.in. po to by nie przeszkadzać żółwiom, podczas ich naturalnego okresu lęgowego. Będzie to obszar, który nigdy nie zatraci swojego dziewiczego charakteru.
W sercu Tulum znajdują się archeologiczne ruiny Majów, co sprawia ze miejsce to nabrało bardzo mistycznego charakteru i zaczęło się rozwijać w bardzo modnym, przyszłościowym trendzie eko, zdrowia i duchowości. Ściągając do niego miłośników jogi, medytacji, odnowy biologicznej, czy popularnych na zachodzie ceremonii kakao.
Niezliczona ilość cenotów (naturalnych podwodnych jaskiń), znajdujących się w Tulum i dookoła niego, z których część jest wciąż nie odkryta.
2 godziny drogi do Chichen itzy, strefy archeologicznej, starożytnego miasta Majów wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO i ogłoszonego jednym z 7 cudów świata!.
3 km od Tulum znajduje się rezerwat biosfery Sian Ka'an wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się w nim 23 stanowiska archeologiczne. Jest domem dla 115 gatunków ssaków, 276 gatunków skorupiaków, 47 gatunków chrząszczy, 318 gatunków motyli, 375 gatunków ptaków, 4 gatunków żółwi, 2 gatunków krokodyli, 1048 gatunków roślin i drzew! Można tu spotkać żyjące na wolności m.in. czepiaki, wyjce, tapiry, tukany, różowe flamingi, krokodyle, pumy, jaguary i delfiny .
Wszystko to sprawia, że do Tulum zjeżdżają nie tylko miłośnicy plaż, ale ludzie zainteresowani atrakcjami dookoła, historią, przyrodą, miłośnicy odnowy biologicznej, podróżnicy, digital nomadzi, fani ultra ekskluzywnego życia nocnego w bardzo modnej strefie hotelowej a także inwestorzy.
Lotnisko w Cancun przyjmuje około 18 mln ludzi co roku. Liczy się że międzynarodowe lotnisko w Tulum (otwarcie w grudniu 2023), może przynieść dodatkowe od 5-9 mln ludzi, Maya Train (pierwszy odcinek grudzień 2023) kolejne 3-5 mln ludzi, którzy będą potrzebować bazy noclegowej. To wszystko sprawia, że inwestycyjnie jest to bardzo przyszłościowy rynek, który niesamowicie szybko się rozwija.
Cała strefa hotelowa jest bardzo droga (noc 200-500 USD), dużo ludzi nie chce płacić takich pieniędzy. Powoduje to ogromny rozwój i potencjał Airbnb. Nieruchomości w Tulum są jeszcze stosunkowo niedrogie w porównaniu do innych krajów (200-300 tyś USD za 2 sypialnie), budowane z najlepszych materiałów, starannie zaprojektowane, oddawane pod klucz w pełni umeblowane. Bardziej przypominają ekskluzywne hotele w stylu boho chic z niezliczoną ilością udogodnień jak prywatne baseny z widokiem na dżunglę, restauracje, recepcje, siłownię, SPA, sale do jogi a czasem nawet prywatne cenoty, niż prywatne mieszkania.
Co ważne jest to rynek "gotówkowy" co nie powoduje sztucznego wzrostu cen przez tanie kredyty. Wielu inwestorów mieszka w Tulum na stałe lub przez dużą część roku co sprawia, że cały rynek usług potrzebnych do codziennego życia jest mocno rozwinięty i na bardzo wysokim zachodnim wysokim poziomie.